Brata Krševan na svetovnem odru: Pred štartom nove motociklistične sezone !


 

Avtor: Ervin Kordič Rojc

Datum : 29.4.2026 













Brata Krševan na svetovnem odru: slovenski pogum, ki pospešuje proti Barceloni !


Ko se bo 24. maja na znamenitem dirkališču Circuit de Barcelona-Catalunya prižgala zelena luč in se bo sezona dokončno prevesila iz pričakovanj v resničnost, bosta na startni črti stala tudi dva slovenska upa – brata Enej in Tian Krševan. Na istem asfaltu, kjer se vsako leto piše zgodovina razreda MotoGP, bosta lovila svoje prve letošnje odgovore v izjemno konkurenčni mednarodni druščini.

Enej v razredu Moto2 European Championship, Tian v Moto4 World Junior Cup – dva različna razreda, a ista zgodba: zgodba o pogumu, odrekanju in tihem, vztrajnem prebijanju iz majhnega slovenskega prostora na največje svetovne  motociklistične odre. To ni le športna pot, temveč dokaz, da lahko talent, podprt z delom in vero, prebije meje, ki se zdijo na prvi pogled nedosegljive.

Barcelona ne bo le prva dirka sezone. Za brata Krševan bo to trenutek potrditve, test zime, odrekanj in kilometrov, ki so ju pripeljali do sem. V paddocku, kjer štejejo tisočinke in kjer se kalijo prihodnji zvezdniki svetovnega motociklizma, bosta znova nosila tudi težo slovenskih barv – tiho, a ponosno.

Pred začetkom sezone smo se z njima pogovarjali o pričakovanjih, ciljih in izzivih, ki ju čakajo na poti, kjer ni bližnjic – le plin do konca in jasen pogled naprej. Vabimo vse ljubitelje motociklizma, da preberejo njuno zgodbo – ne le zaradi rezultatov, temveč zaradi poti, ki jo hodita. Njune besede so iskrene, njuna vizija jasna, njuna zgodba pa navdihujoča. To je branje, ki  te ne pusti ravnodušnega.


…in prav tukaj se skriva bistvo njunega dosežka, ki ga morda domača javnost ne dojame v celoti. Slovenija je majhna država, z omejenimi sredstvi, z malo infrastrukture in še manj sistemske podpore za tak šport. A kljub temu sta se Enej in Tian Krševan prebila tja, kjer šteje – med svetovno elito. Ne kot opazovalca, temveč kot borca.

Ko stojita na štartu, ne stojita zgolj kot posameznika, temveč kot predstavnika okolja, ki jima ni ničesar podarilo. Nasproti jima stojijo tekmeci iz držav, kjer so pogoji neprimerljivo boljši, kjer so proračuni večji, ekipe številčnejše in poti do vrha bolj uhojene. Pa vendar – ko pade rampa, razlike izginejo. Takrat štejejo pogum, talent in srce.

In prav to imata. Borita se kot leva med zvermi, brez strahu, brez popuščanja. Njuna prisotnost tam zgoraj ni naključje, temveč dokaz, da se lahko tudi iz majhne Slovenije pride zelo daleč – če si pripravljen dati vse od sebe. To ni le uspeh dveh dirkačev. To je zgodba o tem, kako velik lahko postane nekdo, ki prihaja iz majhnega.




# ENEJ KRŠEVAN

1. Razred Moto2 European Championship je velik korak — si nanj res pripravljen ali bo začetek še faza učenja?


Enej:
Moto2 European Championship je zagotovo velik korak. To je raven, kjer so razlike zelo majhne, motor je zahteven, konkurenca pa izredno močna. V lanski sezoni sem se veliko učil, saj sem večino stez spoznaval prvič, hkrati pa sem se moral prilagajati tudi načinu dela v tem prvenstvu.

Za letošnjo sezono se počutim precej bolj pripravljenega. Zdaj bolje vem, kaj pričakovati, kako poteka dirkaški vikend in kje moram biti najbolj natančen. Seveda bo začetek še vedno faza učenja, predvsem zaradi prehoda na novo ekipo in Kalex, ampak cilj ni samo sodelovati. Cilj je napredovati iz vikenda v vikend in se čim prej približati skupini, kjer se dirka za točke.


2. Kako bi opisal svoje trenutno fizično in psihično stanje pred sezono?



Enej:
Fizično sem dobro pripravljen. Čez zimo sem veliko delal na moči, vzdržljivosti, stabilnosti in predvsem na tem, da lahko skozi celoten vikend ostanem konstanten. Moto2 je fizično zelo zahteven, še posebej pri zaviranju in spremembah smeri, zato je priprava zelo pomembna.

Psihično sem miren in motiviran. Po eni strani je pred sezono vedno nekaj pritiska, po drugi strani pa je to pozitiven pritisk. Vem, da imam pred sabo velik izziv, ampak tudi zelo dobro priložnost. Najpomembnejše je, da ostanem osredotočen na svoje delo in ne prehitevam korakov.



3. Ekipa Eagle-1 — kaj ti daje dodatno samozavest in kje še vidiš rezerve?



Enej: 
Eagle-1 mi daje dodatno samozavest predvsem zaradi profesionalnega okolja in načina dela. Zame je pomembno, da imam okoli sebe ljudi, ki razumejo, kaj dirkač potrebuje, in da lahko skupaj z ekipo sistematično napredujemo.

Velika sprememba je tudi motor, saj grem na Kalex. To je za dirkača pomemben tehnični korak, ker se moraš prilagoditi drugačnemu občutku, drugačnemu odzivu motorja in drugačnemu načinu nastavitve. Rezerve so še predvsem v tem, da se z ekipo in motorjem povežem do te mere, da lahko iz vsakega treninga izvlečemo maksimum.



4. Moto2 motocikel je zelo zahteven. Kje si naredil največji napredek v primerjavi z lansko sezono?




Enej: 
Največji napredek sem naredil pri razumevanju motorja in pri načinu dela. Lani je bilo zame veliko stvari novih — prvenstvo, steze, konkurenca, ritem vikendov. Letos imam več izkušenj in zaradi tega lahko bolj mirno pristopim k vsakemu treningu.

Na motorju sem napredoval predvsem pri zaviranju, vstopu v ovinek in pri tem, da sem bolj natančen. Moto2 ne dopušča veliko napak. Če si preveč agresiven na napačnem mestu, hitro izgubiš čas. Zato je pomembno, da si hiter, ampak hkrati miren in natančen.



5. Koliko testiranj je za tabo in ali so rezultati že na ravni, ki si jo želiš?



Enej:
Testiranja so bila zelo pomembna, predvsem zato, da se navadim na novo okolje, motor in ekipo. Barcelona je bila dobra priložnost, da dobimo prve odgovore in da začnemo graditi osnovo za sezono.

Rezultati še niso tam, kjer si jih dolgoročno želim, ampak to je normalno. Pomembno je, da razumemo, kaj moramo izboljšati. Ne gledam samo končnega časa kroga, ampak tudi konstantnost, občutek na motorju, obrabo gum in način, kako se motor obnaša skozi daljši stint. V tem smislu so bila testiranja zelo koristna.




6. Sezona se začenja 24. maja na dirkališču Circuit de Barcelona-Catalunya — ti steza ustreza ali pričakuješ težaven uvod?




Enej:
Barcelona mi je všeč, ampak je zahtevna steza. Ima hitre ovinke, močna zaviranja in dele, kjer moraš biti zelo natančen. Ker smo tam že testirali, je to zagotovo prednost, saj imamo vsaj osnovni občutek za motor in nastavitve.

Vseeno bo dirkaški vikend drugačen kot testiranje. Na dirki je več pritiska, pogoji se lahko spremenijo, konkurenca pa bo šla od prvega treninga na polno. Pričakujem zahteven uvod, ampak tudi dobro priložnost, da pokažemo, kje smo.



7.Kakšen je realen cilj za prvo dirko — točke, top 10 ali zgolj čim več informacij?




Enej:
Za prvo dirko je najbolj realen cilj stabilen vikend in čim več informacij. Seveda si želim rezultata, vsak dirkač si ga, ampak ne želim prehitevati stvari. Če bomo dobro delali od prvega treninga naprej, če bom konstanten in če bomo pravilno reagirali z nastavitvami, potem se lahko odpre tudi možnost za točke.

Top 10 je dolgoročno cilj, ampak za prvo dirko je najpomembnejše, da naredimo dober temelj. Raje imam vikend, kjer napredujemo korak za korakom, kot pa da iščemo en hiter rezultat brez prave osnove.



8. Moto2 je znan po izjemno izenačeni konkurenci. Koga vidiš kot glavne tekmece?



Enej: 
V tem prvenstvu je težko izpostaviti samo nekaj imen. Konkurenca je zelo izenačena in veliko dirkačev je sposobnih biti hitrih. Nekateri imajo več izkušenj, drugi so zelo agresivni in hitro napredujejo.

Zato se bolj kot na posamezna imena osredotočam nase. Če bom sam naredil svoje delo, če bom skozi vikend napredoval in če bom v kvalifikacijah dovolj dober, potem bom lahko dirkal z njimi. V Moto2 si hitro blizu, ampak si lahko tudi hitro daleč, zato šteje vsaka podrobnost.



9. Kje bo odločala sezona — na kvalifikacijah, konstantnosti ali obvladovanju pritiska?




Enej:
Mislim, da bo odločala kombinacija vsega. Kvalifikacije so zelo pomembne, ker je v Moto2 težko napredovati, če startaš predaleč zadaj. Ampak samo en hiter krog ni dovolj. Moraš biti konstanten, razumeti gume, dobro sodelovati z ekipo in ostati miren tudi takrat, ko vikend ne gre idealno.

Pritisk bo zagotovo prisoten. Pomembno je, da ga znaš obvladati in da se ne izgubiš, ko pride težek trenutek. Sezona je dolga in ne bo odločala ena dirka, ampak sposobnost, da se vsak vikend nekaj naučiš in ostaneš v pravem ritmu.



10. Bratska zgodba s Tianom — dodatna motivacija ali tudi pritisk?




Enej:
Zame je to predvsem dodatna motivacija. Lepo je, da sva oba v istem svetu, čeprav sva v različnih kategorijah in vsak gradi svojo pot. Razumeva, kaj drugi doživlja, in to je posebna stvar.

Seveda se vsak od naju osredotoča na svoje delo, ampak ko vidiš, da tudi brat napreduje in daje vse od sebe, te to dodatno motivira. Ne čutim tega kot pritisk. Bolj kot pozitivno energijo in nekaj, kar naju povezuje.






# TIAN KRŠEVAN

1. Kako se počutiš tik pred začetkom nove sezone?

#3 Tian Krševan 




Tian:
Počutim se dobro in komaj čakam, da se začne. Nova sezona je zame velik korak, ker prihajam iz sezone, v kateri sem osvojil naslov italijanskega prvaka v CIV Junior GPJunior, zdaj pa grem v močnejše prvenstvo in na višjo raven.

Vem, da bo konkurenca zelo močna, ampak to mi je všeč. Rad imam izzive. Najpomembnejše bo, da ostanem miren, da poslušam ekipo in da se učim iz vsakega treninga.





2. Priprave so za tabo — kako ocenjuješ svojo pripravljenost?




Tian:
Mislim, da sem dobro pripravljen, ampak vem, da imam še veliko prostora za napredek. Čez zimo sem veliko treniral in poskušal izboljšati stvari, ki bodo v Moto4 še bolj pomembne: natančnost, konstantnost in razumevanje motorja.

Testiranja so mi dala dober občutek. Vidim, da se lahko prilagodim, ampak vem tudi, da bo dirka nekaj drugega kot test. Zato moram ostati osredotočen in iti korak za korakom.





3. Kaj si v zimskem obdobju najbolj izboljšal pri svoji vožnji?




Tian:
Najbolj sem izboljšal mirnost in natančnost. Prej sem včasih vozil bolj agresivno, zdaj pa poskušam bolje razumeti, kje se pridobi čas in kje je bolje ostati miren. Veliko sem delal tudi na izhodih iz ovinkov in na tem, da sem bolj konstanten skozi več krogov.

V Moto4 bo pomembno, da ne narediš preveč napak, ker so razlike majhne. Zato moram biti hiter, ampak tudi pameten.




4. Koliko ti pomeni nastop v prvenstvu Moto4 FIM World Junior Cup?



Tian:
Pomeni mi zelo veliko. To je velik korak v moji karieri in priložnost, da se primerjam z najboljšimi mladimi dirkači. Po naslovu v Italiji je to logičen naslednji korak, ampak vem, da se vse začne znova.

Naslov iz lanske sezone mi daje samozavest, ne pa občutka, da bo zdaj kaj lažje. Novo prvenstvo pomeni novo konkurenco, nove steze, novo ekipo in nov način dela. To je velik izziv, ampak se ga veselim.





5. Ekipa ETG — kako poteka sodelovanje in kakšni so občutki v ekipi?




Tian:
Z ekipo ETG se počutim zelo dobro. Že na testiranjih sem dobil občutek, da delajo resno in da mi želijo pomagati pri razvoju. Pomembno mi je, da lahko zaupam ljudem okoli sebe, ker potem tudi na motorju lažje napredujem.

Ekipa ima dobro strukturo in mi daje jasne informacije. To mi pomaga, ker še vedno veliko učim. Občutek je pozitiven in zaradi tega imam pred sezono več samozavesti.






6. Kakšni so tvoji cilji za sezono 2026?




Tian:
Moj prvi cilj je, da se čim hitreje prilagodim prvenstvu in da sem konstanten. Ne želim samo enega dobrega rezultata, ampak hočem skozi sezono napredovati. Če bom delal pravilno, bodo prišli tudi rezultati.

Seveda si želim biti čim višje, ampak vem, da moram iti korak za korakom. Pomembno bo, da se učim, ostanem miren in iz vsakega vikenda vzamem nekaj pozitivnega.






7. Dirka v Barceloni odpira sezono — ti steza ustreza?




Tian:
Barcelona mi je všeč. Steza je hitra, tehnična in ima dele, kjer moraš biti zelo natančen. Ker smo tam že testirali, imam boljši občutek, kaj me čaka. To mi pomaga, ampak dirka bo vseeno drugačna.

Na dirki bo več pritiska in vsi bodo zelo hitri. Zato bo pomembno, da se hitro prilagodim razmeram in da že od prvega treninga delam zbrano.





8.Kje vidiš svoje prednosti v primerjavi s konkurenco?




Tian:
Mislim, da je moja prednost to, da se hitro učim in da se ne predam. Če nekaj ne gre takoj, poskušam razumeti, zakaj, in potem to popraviti. Rad delam z ekipo in poslušam informacije, ki jih dobim.

Sem tudi zelo motiviran. Lanski naslov mi je dal potrditev, da lahko delam dobre stvari, ampak zdaj moram to pokazati na višji ravni.






9. Na čem boš moral med sezono še posebej delati?



Tian:
Največ bom moral delati na konstantnosti in kvalifikacijah. V takšnem prvenstvu je pomembno, da si hiter takoj, ne šele proti koncu vikenda. Če začneš predaleč zadaj, je dirka veliko težja.

Delati moram tudi na tem, da ostanem miren, ko je pritisk večji. Včasih si želiš preveč na hitro, ampak moraš znati razmišljati in voziti pametno.





10. Kako se spopadaš s pritiskom pred začetkom prvenstva?



Tian:
Pritisk je normalen. Če greš v novo prvenstvo, ga vedno čutiš. Ampak poskušam ga vzeti kot nekaj pozitivnega. Ko sem na motorju, ne razmišljam o pritisku, ampak samo o vožnji.

Pomagajo mi družina, ekipa in tudi Enej, ker razume, kako je na takšni ravni. Najbolj pomembno je, da ostanem miren in delam svoje.





11. Imaš kak poseben ritual ali način priprave pred dirko?



Tian:
Nimam posebnega rituala, ampak rad imam svoj mir pred vožnjo. Pogovorim se z ekipo, poslušam navodila in poskušam imeti jasno glavo. Preden grem na stezo, želim vedeti, kaj moram delati in na kaj moram biti pozoren.




12. Komu bi se rad zahvalil pred začetkom sezone?




Tian:
Rad bi se zahvalil družini, ker mi ves čas stoji ob strani. Zahvalil bi se tudi ekipi, vsem sponzorjem in ljudem, ki verjamejo vame. Brez njihove pomoči ne bi mogel dirkati na takšni ravni.





13. Kaj lahko letos pričakujemo od Tiana Krševana?



Tian:
Pričakujete lahko, da bom dal vse od sebe. Ne želim preveč obljubljati, ker vem, da bo sezona zahtevna, ampak želim pokazati, da spadam v to prvenstvo. Moj cilj je, da se učim, napredujem in da sem iz dirke v dirko boljši.

Lanski naslov je bil zelo pomemben, ampak zdaj se začne novo poglavje. Moto4 je nova priložnost in želim jo izkoristiti čim bolje.



Na koncu zgodbe o Tianu in Eneju ostane nekaj več kot le rezultat ali trenutek – ostane sporočilo. Da pogum ni vedno glasen, da vztrajnost pogosto raste v tišini in da se največje zmage začnejo tam, kjer večina odneha. Njuna pot je opomnik, da sanje niso rezervirane za izbrane, ampak za tiste, ki jih imajo dovolj radi, da zanje tudi vztrajajo.

In prav zato to ni konec, temveč šele začetek. V Zadnjem krogu ju bomo spremljali skozi celotno letošnjo sezono, iz dirke v dirko, z vsemi vzponi, padci in prelomnimi trenutki. Bralci boste lahko ves čas na tekočem – z rezultati, ozadjem in zgodbami, ki nastajajo tam, kjer se piše prava dirkaška strast.


Enej in ekipa Eagle1 moto2  :








Po vsakem končanem treningu, mehaniki prekontrolirajo komplet motor, in ga pripravijo za naslednji vstop na progo.  
                               






Enej & oče David






Večina dirkačev  ima ( svoj ) ritual preden se odpelje z motorjem na progo.


Še zadnji napotki pred vstopom na progo.




Tian & ekipa ETG moto4: 



Tian takoj po prihodu v box poda takoj  vse potrebne informacije
ing.telemetristu , da poskušajo čimprej odpraviti pomanjkljivosti
na motorju pred naslednjim vstopom na progo.  















Text & foto ©ervin kordič rojc -fotokorda 


Vse fotografije so zaščitene z zakonom o avtorskih pravicah.Vse pravice pridržane ©fotokorda 
 











Komentarji

  1. Top! Vsekakor bomo navijali za Eneja in Tiana - najprej v Barceloni, potem pa seveda na vseh drugih dirkah, kjer bosta tekmovala-

    OdgovoriIzbriši

Objavite komentar

Priljubljene objave